Dobre przewodniki

Na rynku znajduje się mnóstwo przewodników turystycznych po górach. Różnią się jednak od siebie jakością. Żeby ułatwić wybór dobrego przewodnika, będziemy tutaj prezentować te, które sprawdziliśmy i które zyskały nasze uznanie. 

Tatry polskie i słowackie

ExpressMap

Wycieczktatry-polskie-i-slowackie-przewodnik-b-iext21000830i piesze o różnym stopniu trudności – od spaceru w Dolinie Kościeliskiej po karkołomną wspinaczkę na Czerwoną Ławkę. Wszystkie tatrzańskie trasy rowerowe, informacje o trudnościach i jakości dróg. 190 km samochodem dokoła Tatr – piękne widoki i miejsca, w których warto się zatrzymać, by zwiedzić jaskinię, obejrzeć skansen czy zażyć kąpieli termalnej. Do każdej wycieczki dołączona jest mapa trasy oraz profil wysokościowy terenu.
Przewodnik zawiera informacje o środkach komunikacji, dane kontaktowe schronisk oraz telefony alarmowe, a także wskazówki, jak dobrze zaplanować wyjście w góry. Do tego panoramy szczytów, dolin oraz przełęczy, które pomogą się zorientować, co można dostrzec z popularnych punktów widokowych. Przewodnik dostępny w wersji z mapą laminowaną lub bez mapy.

Bieszczady, Beskid Niski, Góry Sanocko-Turczańskie

ExpressMap

bieszczady-2w1-przewodnik-mapa-b-iext2317877

Wędrówka Połoniną Wetlińską i odpoczynek w Chatce Puchatka? Wyprawa do zbiegu trzech granic? 36 wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych prowadzących przez rozległe połoniny, malownicze doliny, opuszczone wsie, pola i łąki. Opisy lokalnych grup etnicznych i regionalnych zabytków. Skanseny ludowe, łemkowskie chyże, doskonałe uzdrowiska i tajemnicze schrony bojowe. Każdą wycieczkę ilustrują mapa z zaznaczoną trasą oraz profil wysokościowy terenu. Dzięki informacjom o długości trasy i sumie podejść, można ocenić trudność wyprawy i odpowiednio się przygotować.
Dodatkowo: informator, w którym opisane są najciekawsze miejscowości i ich atrakcje, lista zabytkowych cerkwi i cmentarzy z I wojny światowej, panoramy szczytów, dolin oraz przełęczy, które pomogą się zorientować, co można dostrzec z popularnych punktów widokowych. Przewodnik dostępny w wersji z mapą laminowaną lub bez mapy.

Sudety

ExpressMap

sudety-2w1-przewodnik-mapa-b-iext35198121

Wśród sudeckich szczytów i dolin kryją się niezliczone atrakcje: fantazyjne formacje skalne, urokliwe wodospady, mroczne jaskinie, bogata flora i fauna. Spokoju gór strzegą średniowieczne zamki, m.in. Książ i Chojnik. Bogactwo podziemi ukazują dawne kopalnie złota i uranu – na śmiałków czekają też poniemieckie korytarze, lochy i sztolnie. Eleganckie uzdrowiska ukoją nerwy, a świątynia Wang w Karpaczu przeniesie w świat Norwegii i jej kościołów słupowych. Do wszystkich najciekawszych zakątków malowniczego łańcucha górskiego pomoże trafić przewodnik ExpressMap po Sudetach prezentujący ponad 40 wycieczek pieszych i samochodowych.

Bieszczady map&guide

ExpressMap

bieszczady-2w1-przewodnik-mapa-b-iext25114604

Połoniny Wetlińska i Caryńska, łagodne szczyty Tarnicy i Chryszczatej, urokliwe doliny dawnych wsi to najczęstsze cele wędrówek osób, które chcą poczuć niezwykłą atmosferę Bieszczadów. Wycieczka Kolejką Leśną, zapora nad Jeziorem Solińskim, zamek i skansen w Sanoku stanowią tylko część atrakcji, jakie czekają na turystów w południowo-wschodnim krańcu Polski. Comfort! map&guide XL „Bieszczady” pomoże dotrzeć do wszystkich ciekawych zakątków tego regionu. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno na krótki wyjazd, jak i dłuższe wakacje.

Tatry i Zakopane map&guide

ExpressMap

tatry_i_zakopane_2w1_przewodnik_i_mapa_1_55_000_expressmap_IMAGE1_316083_5

Panorama Zakopanego z Gubałówki, spacer po Krupówkach, Wielka Krokiew, Willa Koliba i Muzeum Władysława Hasiora to tylko część spośród wielu atrakcji Zakopanego. Spokojna wędrówka Doliną Kościeliską, popularna wycieczka nad Morskie Oko czy ekscytująca wspinaczka na Świnicę? A może relaks w basenach termalnych Tatralandii na Słowacji? W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Comfort! map&guide XL „Tatry i Zakopane” pomoże dotrzeć do ciekawych zakątków tego regionu. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno na krótki wyjazd, jak i dłuższe wakacje.

Karkonosze map&guide

ExpressMap

karkonosze_2w1_przewodnik_i_mapa_1_200_000_expressmap_IMAGE1_317888_5

Śnieżka, Słonecznik, Pielgrzymy, Szrenica, Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki, schronisko Samotnia – w Karkonoszach jest wiele oryginalnych miejsc, które warto odwiedzić podczas górskich wędrówek. Mnóstwo atrakcji mieści się w górskich miasteczkach: kościół Wang w Karpaczu, park miniatur i sztolnie w Kowarach, zabytkowa starówka w Jeleniej Górze.  Comfort! map&guide XL „Karkonosze” pomoże dotrzeć do wszystkich ciekawych zakątków tego regionu. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno na krótki wyjazd, jak i dłuższe wakacje.

Beskid Śląski  map&guide

ExpressMap

beskid_slaski_2w1_przewodnik_i_mapa_150000_expressmap_IMAGE1_321984_3

Spacer po cieszyńskim rynku, wizyta w Chacie Kawuloka w Istebnej albo u koniakowskich koronczarek, a może górskie wędrówki na Skrzyczne i Baranią Górę? Comfort! map&guide XL „Beskid Śląski” pomoże dotrzeć do wszystkich ciekawych zakątków tego regionu. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno na krótki wyjazd, jak i dłuższe wakacje.

Tatry z dzieckiem

Bezdroża
tatry-z-dzieckiem-b-iext24961462

Któż z nas nie pamięta ze studenckich lub szkolnych czasów atmosfery wycieczek w Tatry, panoram szczytów ciągnących się po horyzont i urokliwych dolin z rwącymi strumieniami? Ale co robić, gdy sami zostaniemy rodzicami? Odłożyć wyprawy w te niezwykłe góry na wiele lat?
Przewodnik Tatry z dzieckiem udowadnia, że w Tatry można się wybrać również z pociechami w wózku, nosidle lub samodzielnie drepcącymi u naszego boku.
Czytelnik znajdzie w nim:

 • propozycje tras po Tatrach Polskich i Słowackich
 • mapy z profilami wysokościowymi
 • praktyczne wskazówki, jak postępować z dzieckiem w górach
 • propozycje aktywności, gdy pogoda pokrzyżuje wycieczkowe plany
 • ciekawostki z odpowiedziami na pytania „mamo, tato – a dlaczego…?”
 • wspomnienia mamy – historie z życia wzięte – ku zabawie i przestrodze.
  Fragment można zobaczyć tutaj.
Przewodnik turysty narciarza. 50 tras w polskich górach

Bezdroża

przewodnik-turysty-narciarza-50-tras-w-polskich-gorach-b-iext33805168Łąki i pola pod grubym kożuchem śniegu, zasypane ścieżki i drogi, opustoszałe, ciche lasy… – tak wyglądają letnie marzenia każdego prawdziwego turysty narciarza. Pierwszy płatek śniegu osiadający na twarzy i pierwszy przymrozek wprawiają wielbicieli narciarskiej przygody w stan podekscytowania i coraz bardziej niecierpliwego oczekiwania na zimę (najlepiej kolejną „zimę stulecia”). W końcu, gdy świat przyrody zapada w długi sen, narciarze „budzą się” i wyruszają na białe szlaki. Wielu wybiera polskie góry, stwarzające znakomite warunki do narciarskich wędrówek. Znajdziemy tu wszystko to, co stanowi o ich wyjątkowości – rozległe widoki z grzbietowych polan, przepastne lasy, dzikie zakątki, ciekawe zabytki i emocjonujące zjazdy.

W Przewodniku turysty narciarza przedstawiamy wybór tras rekomendowanych osobom wędrującym na nartach śladowych lub turowych. Pokrywają one cały obszar polskich gór – od Bieszczadów po Sudety, oprowadzając po najbardziej atrakcyjnych zakątkach poszczególnych pasm. Miejsca te zimą całkowicie zmieniają swoje oblicze – warto więc odkrywać je na nowo, przy okazji czerpiąc satysfakcję z narciarskiej „wyrypy”. A zatem – pora przypiąć deski i wytyczyć własny ślad!

 • 50 starannie wybranych tras w polskich górach
 • przejrzyste mapy i profile wysokościowe
 • czasy przejść
 • poradnik początkującego narciarza.
Przez polskie góry. Przewodnik biegacza

Bezdroża

przez-polskie-gory-przewodnik-biegacza-b-iext35731315Podpowiadamy, jak rozpocząć tę niezwykłą przygodę, by czerpać z niej jak najwięcej przyjemności i uniknąć poważnych błędów. Propozycje tras biegowych, starannie dobranych z myślą zwłaszcza o początkujących amatorach tej dyscypliny sportu, pozwolą odkryć ciekawe zakątki we wszystkich pasmach polskich gór.

W przewodniku:
• poradnik początkującego biegacza
• 69 wyjątkowych tras w polskich górach
• dokładne mapy
• przejrzyste profile wysokościowe
• czasy przejść.

Źródło opisów: strony internetowe wydawców.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dobre przewodniki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s