Jak przygotować się do wyprawy w góry jesienią?

Jesień jest świetnym momentem na wyprawy górskie, gdyż temperatura powietrza jest już niższa i szlaki nie są przepełnione turystami. Niezależnie od tego, które partie gór należą do naszych ulubionych, powinniśmy wiedzieć, jak dobrze przygotować się do podróży. Jakie rzeczy zabrać ze sobą, by nie nabawić się przeziębienia i poradzić sobie w kryzysowej sytuacji? Czy istnieją proste sposoby na pakowanie plecaka, by wszystkie rzeczy były pod ręką?

Odpowiednia odzież na jesień

W porze jesiennej powinniśmy ubierać się warstwowo i zasada ta odnosi się również do wypraw górskich. W górach pogoda często się zmienia, dlatego poza odzieżą dopasowaną do aktualnych warunków, warto zabrać ze sobą dodatkową kurtkę przeciwdeszczową lub softshell.

Pierwsza warstwa odzieży, którą należy założyć w góry, powinna być termoaktywna, by doskonale odprowadzała pot i dawała komfort w czasie ruchu. Najlepszym wyborem będzie bielizna bezszwowa, która sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych. Jako jej uzupełnienie idealne będą getry bezszwowe dopasowujące się do ciała w czasie marszu.

Jako drugą warstwę odzieży powinniśmy założyć polar oraz spodnie trekkingowe. Podstawową zaletą polaru jest to, że jest miły w dotyku i ciepły. W góry warto wybrać model z kapturem, który będzie stanowił dodatkową ochronę przed chłodem. Polar posiada właściwości akumulowania ciepła wewnątrz i zapewnia jednocześnie pełną swobodę ruchów. Spodnie trekkingowe chronią natomiast przed wilgocią i podmuchami wiatru oraz są wygodne w czasie górskich wędrówek. Kupując dany model zwróćmy uwagę na ilość kieszeni, możliwości regulacji oraz elementy odblaskowe, które zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo.

Ostatnią warstwą odzieży, która zależy od panujących warunków atmosferycznych, powinna być kurtka przeciwdeszczowa lub softshell. Jeśli planujemy wycieczkę w czasie deszczu nie obejdziemy się bez kurtki, a jeśli spodziewamy się niskich temperatur i wiatru, powinniśmy zdecydować się na softshell. Wybierając odpowiedni model, sprawdźmy rodzaj membrany, grubość tkaniny czy oddychalność – tylko dobra odzież techniczna spełni swoje zadanie w trudnych warunkach.

W czasie jesiennych wypraw nie zapominajcie o odpowiednim obuwiu. Konieczny jest zakup butów trekkingowych, które posiadają specjalny bieżnik zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i stabilność. Dodatkowo są często podwyższone w okolicach kostki, by chronić nas przed możliwymi skręceniami.

Jeśli planujemy wycieczkę górską w bardzo niskich temperaturach, zabierzmy ze sobą również czapkę, szal lub komin oraz rękawiczki.

Jak dobrze spakować plecak

Wybierając się w góry jesienią, należy rozsądnie wybrać i spakować swój plecak, biorąc pod uwagę długość planowanej trasy:

  •  1–3 dni – 3–10 l
  •  kilka dni – 40–80 l
  •  powyżej 5 dni – od 70 l

Zawartość plecaka należy zaplanować wcześniej, rozważając, czy wszystkie akcesoria są nam potrzebne w czasie podróży.

Na sam spód powinniśmy zapakować najcięższe i najmniej potrzebne przedmioty, których użyjemy np. wyłącznie o zmroku – np. śpiwór, butla z gazem. Wyżej powinny znaleźć się przedmioty średniej ciężkości, a u samej góry najlżejsze rzeczy. Przeanalizujemy również ilość zamków i kieszeni w naszym plecaku – mniejsze przedmioty nie muszą znajdować się w głównej komorze, a kurtka przeciwdeszczowa może znajdować się blisko zamka, by łatwe było jej wyjęcie w razie zmiany warunków pogodowych.

Co zapakować do plecaka:
  • kompas, mapę lub GPS–  pomogą nam zaplanować trasę i będą stanowiły pomoc w razie zgubienia się
  • kilka źródeł światła – przydadzą się wtedy, gdy nie zdążymy wrócić na czas z trasy
  • suchy prowiant i wodę – ilość jedzenia i napojów musimy zaplanować zależnie od długości trasy
  • apteczkę górską – podstawowe akcesoria takie jak plastry, opatrunki, nożyczki, koc termiczny, lekarstwa przeciwbólowe są nieocenione w czasie wypraw górskich;
  • termos z gorącą herbatą lub kubek termiczny – w chłodniejsze dni będziemy mogli rozgrzać się gorącym napojem.
Jak dobrze zaplanować trasę górską

Jeśli mamy już odpowiedni ubiór oraz dobrze zapakowany plecak, musimy zastanowić się nad trasą. Weźmy pod uwagę to, że jesienią dni stają się krótsze i pogoda jest na ogół bardziej kapryśna. Lepiej wyruszyć wczesną porą, by zdążyć wrócić przed zmrokiem oraz zabrać cieplejsze ubranie do plecaka.

Dobierajmy trasy do naszych możliwości. Jeśli nie jesteśmy przygotowani pod kątem fizycznym i technicznym, unikajmy wysokich partii gór oraz trudnych szlaków. Gdy w czasie podróży zaczniemy odczuwać zmęczenie, zastanówmy się nad zmianą trasy lub powrotem.

Przed wycieczką górską warto sprawdzić pogodę na specjalistycznych wykresach meteorologicznych, które podają rozpiętość chmur, ciśnienie, siłę wiatru oraz przewidywane opady atmosferyczne.

Przypominamy należy pamiętać o mapie, kompasie lub urządzeniu z modułem GPS, które będą przydatne w razie zgubienia się. Jeśli do niego dojdzie i zawiodą wszystkie urządzenia, postarajmy się zawrócić do ostatniego miejsca, w którym widzieliśmy drogowskaz lub oznaczenie szlaku.

W czasie wyprawy uważajmy na innych turystów, którzy często nie są odpowiednio przygotowani do trudności trasy. Poza tym, że mogą zniechęcić nas do dalszej wyprawy, często powodują niebezpieczne sytuacje, które mogą skończyć się nawet interwencją ratowników.

Planując trasę, weźmy pod uwagę możliwości wszystkich uczestników wycieczki i sprawdzajmy, czy żadna z osób nie uległa kontuzji i czuje się na siłach kontynuować dalszą podróż. Przed wyjściem w góry powinniśmy również zostawić informacje o planowanej wyprawie najbliższym, by w razie potrzeby mogli wezwać odpowiednie służby ratownicze.

Bezpieczne wyprawy w góry

W polskich górach można podziwiać w pełnej okazałości piękną złotą jesień, która pomimo tego, że jest jedną z najpiękniejszych pór roku, zapowiada nadejście niższych temperatur. Przed podróżą zadbajmy o odpowiednie ubranie, dobrze zapakowany plecak i zaplanujmy trasę, o której nie zapomnijmy powiedzieć najbliższych – w górach nie trudno o wypadki, które można przypłacić nawet życiem.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Jak przygotować się do wyprawy w góry jesienią?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s