Pogoda i warunki w górach – gdzie szukać informacji

Jednym z podstawowych elementów przygotowania się do wycieczki w góry lub jakiekolwiek innej działalności górskiej, jest sprawdzenie prognozy pogody dla obszaru, w który się wybieramy, a także zdobycie informacji o warunkach panujących w terenie, w którym będziemy się poruszać.

W internecie znajduje się wiele stron (plus wersji moblnych stron i aplikacji na smartfony). Poniżej wymienimy kilka, z których sami korzystaliśmy i które naszym zdaniem są godne uwagi. Należy jednak pamiętać, że warunki w górach zmieniają się bardzo szybko i zawsze trzeba być przygotowanym na nagłą zmianą pogody. Ponadto nie można zakładać, że prognozy pogody sprawdzą się w stu procentach. Dlatego też dobrze jest sprawdzić prognozowaną pogodę w kilku źródłach i na tej podstawie wyciągnąć wnioski.

Prognoza pogody dla miejscowości górskich

Serwisem pogodowym z dużą sprawdzalnością jest prognoza numeryczna prowadzona przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiegometeo.pl. Na stronie można sprawdzić prognozę na modelu 60-/72-godzinnym i 84-godzinnym.

Kolejna sprawdzona strona z prognozą pogody to serwis Norweskiego Instytutu Meteorologicznegoyr.no. Ustępowania prognozę godzinową i długoterminową.

Pogoda w górach

Oprócz zwykłych serwisów pogodowych, w których możemy wyszukiwać miejscowości, w internecie można też znaleźć prognozy pogody dla konkretnych obszarów górskich. Takim serwisem jest www.mountain-forecast.com. Na stronie dostępna jest prognoza dla konkretnych szczytów górskich. Nie tylko dla wierzchołków, lecz także dla wysokości pośrednich, np. dla Rysów jest to 2499 i 1500 m n.p.m. Baza danych jest bardzo duża, można znaleźć zarówno Mount Everest, jak i Łysicę. Oprócz informacji o sile i kierunku wiatru, opadach i temperaturze, pokazana jest także przewidywana temperatura odczuwalna. Porównanie prognozy dla różnych wysokości pozwala dobrze zorientować się warunkach, jakie panują na górze, na którą się wybieramy, zarówno w drodze na wierzchołek, jak i na szczycie. Dowiemy się na przykład, że choć nad Morskim Okiem pada deszcz, na szczycie prószy śnieg albo że, choć w Kuźnicach jest ciepło, na szczycie Kasprowego Wierchu temperatura odczuwalna jest bliska 0 stopni Celsjusza i wieje porywisty wiatr.Rysy pogoda

Informacji o prognozowanej pogodzie na konkretnych obszarach górskich można też szukać na stronach niektórych parków narodowych, np. Tatrzańskiego Parku Narodowego – tpn.pl, a także na stronie głównej GOPR – www.gopr.pl (trzeba wybrać odpowiednią grupę GOPR i stację) oraz stronach poszczególnych grup GOPR, np. beskidzkiej – beskidy.gopr.pl czy podhalańskiej  www.gopr-podhale.pl.

Warunki w górach

Klimczok warunkiOprócz sprawdzenia prognozy pogody, przed wyruszeniem na wycieczkę, należy też poszukać informacji na temat warunków panujących w górach oraz o stanie szlaków. Na przykład czy są suche czy mokre, błotniste, oblodzone lub zaśnieżone, jak dużo śniegu zalega, czy któreś fragmenty nie są zamknięte z powodu remontów, powalonych drzew lub osunięć itp., czy wybrany szlak nie jest sezonowo zamknięty? Zimą należy też sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego. Te informacje pozwolą odpowiednio zaplanować trasę i przygotować się do wycieczki.

Warunki panujące w górach najlepiej sprawdzić za pośrednictwem kamer internetowych. Znajdują się zazwyczaj przy stacjach TOPR, GOPR, stacjach narciarskich i stacjach kolejek linowych. Montują je także parki narodowe i władze miejscowości leżących w górach. Wystarczy więc tylko trochę poszukać w sieci, aby znaleźć odpowiedni obraz. Przykładem może być monitoring pogody w Tatrach prowadzony przez TOPR – kamery.topr.pl.

Warunki panujące w górach, a także na szlakach są także bardziej lub mniej szczegółowo opisane na stronach internetowych TOPR, GOPR oraz parków narodowych. Oto kilka linków:

Burze

Latem duże zagrożenie dla poruszających się po górach turystów stanowią burze. Czasami da się je przewidzieć z wyprzedzeniem, często jedno występują nagle, zaskakując osoby w górach. Nigdy nie należy ignorować informacji o burzach pojawiających się w prognozach pogody. Prawdopodobieństwo przewidzenia burzy zwiększa korzystanie z detektorów burzowych, dostępnych m.in. na burze.dzis.net i www.blitzortung.org. Można także pobrać aplikację na smartfona z detektorem burzowym.

Lawiny

Niezmiernie istotnym elementem planowania zimowej wycieczki górskiej jest zapoznanie się z zagrożeniem lawinowym występującym na obszarze, w który się wybieramy. Stopnie zagrożenia lawinowego, a także tendencję jego zmiany ogłasza GOPR lub TOPR. Opis stopni zagrożenia lawinowego wraz z objaśnieniami można znaleźć na stronach TPN i TOPR.

Warunki narciarskie

Osoby wyjeżdżające w góry na narty mogą sprawdzić jakie warunki panują na stokach i trasach narciarskich w serwisie www.skionline.pl/pogoda/ oraz na www.snow-forecast.com. Pierwszy z nich oferuje informacje o warunkach panujących w europejskich stacjach narciarskich. Drugi z nich to brat wspomnianego już górskiego serwisu pogodowego www.mountain-forecast.com. Można w nim znaleźć informacje o warunkach śniegowych z całego świata.

Na miejscu

Informacji o pogodzie i warunkach panujących w górach można szukać też na miejscu. Udzielają ich pracownicy punktów informacyjnych i kasowych parków narodowych, a czasem także personel punktów informacji turystycznej w miejscowościach górskich. Jakie warunki panują na szlakach można się też dowiedzieć w schroniskach turystycznych. Przebywający w nich ratownicy TOPR lub GOPR też z pewnością pomogą. Ponadto w wielu schroniskach znajdują się elektroniczne monitory z informacjami na temat pagody, warunków w górach i zagrożenia lawinowego, choć niestety często nie działają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s