Everest. Jedna tragedia – dwie książki i film

Ponieważ od kilku dni mamy jesień i dni są coraz krótsze, a jak powszechnie wiadomo na długie jesienne wieczory najlepsze są dobre książki i filmy, postanowiliśmy podrzucić Wam trochę wydawniczych (zwłaszcza) i filmowych propozycji. Oto pierwsze z nich. 

Dziesiątego maja 1996 roku, w Strefie Śmierci na Mount Everest, w straszliwej burzy śnieżnej zaginęło dziewięć osób. Następnego dnia jedna z nich dostała szansę na drugie życie.  Był to Beck Weathers. Kiedy ratownicy dotarli do niego, uznali, że umiera i zostawili go bez pomocy. 12 godzin później, ślepy, bez rękawic, okryty lodem, dotarł jednak do obozu. Przeżył mimo ciężkich odmrożeń obu dłoni i utraty nosa. Jego książka to wstrząsający pamiętnik ocalałego uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest. To także poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek kiedy dostaje od życia drugą szansę oraz o nieprawdopodobnej sile miłości i rodziny.

Powyższy cytat to opis tragicznej historii, która została przedstawiona w wydanej właśnie przez Agorę książce pt. Everest. Na pewną śmierć. Jej autorem jest bohater tych tragicznych wydarzeń Beck Weathers.

everest-na-pewna-smierc-okladka-620x740

Oprócz książki (a właściwie dwóch) historię tę opowiada także film. Everest w reżyserii Baltasara Kormákura można oglądać w polskich kinach od 18 września. To hollywoodzka produkcja zrealizowana w wersji 3D. W rolę Weathersa wciela się Josh Brolin. W obsadzie znajdują się też takie gwiazdy jak Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Jason Clarke i Emily Watson. Tak o filmie pisze  swojej recenzji redakcja portalu wspinanie.pl:

Everest, zrealizowany w wersji 3D, to niewątpliwie świetnie skonstruowany obraz, zrobiony z prawdziwym holywoodzkim rozmachem. Ale Holywood pokazuje tu swoje zdecydowanie lepsze oblicze – bez łzawych scen i chwytów skierowanych na tani sentymentalizm, bez wzniosłych, heroicznych zachowań bohaterów. Tak naprawdę nie ma w tym filmie patosu, jest za to świetnie oddany klimat lat 90. XX wieku i dramatyczne skutki, jakie niesie ze sobą komercyjne podejście do uprawiania himalaizmu.

Film powstał na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki Wszystko za Everest Jona Krakauera, uczestnika tragicznych zdarzeń z 1996 roku. Nowe polskie wydanie ukazało się 23 września za sprawą wydawnictwa Czarne. Tak na okładce książki pisał o niej Piotr Dróżdź:

Krakauer jest jednym z najlepszych pisarzy wśród alpinistów, a tragedia na Evereście w 1996 roku, której był świadkiem – jedną z najczarniejszych kart w historii himalaizmu. Z talentu pisarskiego i niezwykłego dramatyzmu wydarzeń powstała mieszanka iście wybuchowa. Lektura obowiązkowa nie tylko dla ludzi gór.

Everest

Jednym słowem – polecamy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s