Jakich map używać w górach

Mimo dużej popularności urządzeń GPS oraz map elektronicznych i aplikacji na smartfony niezastąpione pozostają tradycyjne mapy turystyczne. Celowo napisałem tradycyjne, a nie papierowe, bo dostępne są dziś także mapy foliowe i laminowane. I to one pozostają nadal podstawowym elementem wyposażenia każdego turysty górskiego.

Nie tylko mapa elektroniczna?

12000009_10207449046055143_2063123275_nCzemu korzystać z map tradycyjnych, skoro w każdej chwili można ściągnąć aplikację z mapą na smartfona lub skorzystać z urządzania GPS? Głównie dlatego, że w tych urządzeniach może się wyczerpać bateria, zwłaszcza w smartfonach. A naładowany telefon jest nam w górach potrzebny przede wszystkim po to, aby w razie konieczności móc wezwać pomoc. Po drugie, aby z nich korzystać musimy odbierać sygnał GPS, który czasem z różnych powodów może zostać zakłócony. Niektóre aplikacje wymagają także połączenia z internetem, co w górach często może być niemożliwe. I na koniec same mapy wyświetlane w urządzeniach elektronicznych – najczęściej nie są tak dokładne, jak mapy tradycyjne.

To co napisałem powyżej, nie oznacza jednak, że urządzenia GPS i aplikacje na smartfony nie mają zastosowania w górach. Oczywiście są przydatne i warto je mieć. Sami często korzystamy aplikacji Trekbuddy i udało nam się dzięki niej uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, na przykład, kiedy podczas zamieci śnieżnej i mgły ograniczającej widoczność do dwóch metrów zgubiliśmy szlak na Czerwonych Wierchach albo kiedy schodziliśmy po ciemku, także w zamieci, z Doliny Gąsienicowej do Kuźnic. Urządzenie GPS natomiast było bardzo przydatne w Durmitorze, gdzie szlaki turystyczne są słabo oznaczone, a dostępne mapy mało dokładne. Tak więc mapy elektroniczne na różnych urządzeniach to przydatna w górach rzecz. Ważne, aby oprócz nich mieć zawsze ze sobą mapę tradycyjną.

Mapa mapie nierówna

Na rynku mamy dziś mapy kilku wydawnictw kartograficznych, które oferują ogromną liczbę tytułów. Ich produkty, choć na pierwszy rzut oka do siebie podobne, w szczegółach bardzo się od siebie różnią. Zanim więc wybierzemy odpowiednią dla siebie mapę, warto zwrócić uwagę na kilka jej cech.

Jak już wspomniałem tradycyjne mapy wykonuje się obecnie z różnych materiałów. Najpopularniejsze są nadal mapy papierowe. Ich zaletą jest to, że są lekkie i można je składać w dowolny sposób. Wadą natomiast ich nietrwałość. Wiatr, deszcz czy po prostu częste składanie powodują, że łatwo się drze. O wiele trwalsze są mapy foliowe. Z wyglądu przypominają mapy papierowe o dużym połysku. Są jednak wydrukowane na materiale syntetycznym, dzięki czemu można je składać tak samo jak mapy papierowe, ale w przeciwieństwie do nich są wodoodporne i nie niszczą się nawet podczas częstego użytkowania. Trzeci typ to mapy laminowane. Są wydrukowane na papierze zalaminowanym z dwóch stron folią. Ich plusem jest duża trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Znajdują również zastosowanie jako podkładka do siedzenia albo obrus, a na którym można przygotować posiłek. Minusem natomiast to, że są stosunkowo ciężkie i nie można ich dowolnie składać.

Jednak to nie materiał, z jakiego są wykonane, jest najważniejszy przy wyborze odpowiednich map turystycznych, lecz ich skala. Tu sprawa jest prosta, czym większa skala, tym mapa jest dokładniejsza (większa skala, to taka, w której mianownik jest mniejszy). Skale map polskich pasm górskich mieszczą się przeważnie w przedziale 1:25 000–1:50 000 i takimi najlepiej się posługiwać.

Ważne jest także, aby mapa była możliwie najbardziej aktualna. Warto więc zwrócić uwagę na rok wydania. Z doświadczenia wiemy, że w ciągu jednego roku może zmienić się przebieg szlaku turystycznego i mapa wydana rok przed naszym wyjazdem w góry może okazać się nieaktualna.

Kolejna kwestia to czasy przejść. Standardowo na mapach turystycznych pasm górskich naniesione są czasy przejść poszczególnych odcinków szlaków, jednak zdarzają się i takie, a na których tych oznaczeń nie ma. Oczywiście podane czasy są orientacyjne i mogą się różnić na różnych mapach.

Przy wyborze mapy warto też zwrócić uwagę czy jest łatwo czytelna i dobrze odwzorowuje ukształtowanie terenu. Pod tym względem mapy często się bardzo różnią. Najlepiej wybrać taką, na której na pierwszy rzut oka widzimy, gdzie jest las, a gdzie polana, gdzie grzbiet górski, a gdzie dolina.

Mapy w internecie

Oczywiście trudno korzystać z map internetowych podczas górskich wędrówek, ale są bardzo praktycznym narzędziem, którym możemy się posługiwać zanim wyruszymy na szlak, planując wycieczkę. Na serwisach mapowych znajdziemy kilka przydatnych opcji, które ułatwią nam wybranie odpowiedniego dla nas szlaku. Jedną z takich opcji jest możliwość wyświetlenia profilu wysokości całej trasy, dzięki czemu możemy np. zobaczyć, czy czekają nas strome podejścia albo wybrać kierunek pokonywania szlaku tak, aby był mniej męczący. Kolejną przydatną opcją jest możliwość automatycznego przeliczenia czasu przejścia trasy – nie trzeba siedzieć nad mapą i sumować czasu przejść poszczególnych odcinków. Dodatkowo użytkownicy takich serwisów mogą dodawać do tras zdjęcia.

mapa turystyczna print screen

Najczęściej przez nas używanym serwisem jest mapa-turystyczna.pl (dostępna jest także aplikacja na smartfony), natomiast planując wycieczki na Słowacji, korzystamy z podobnej strony – mapy.hiking.sk. Warte uwagi są też mapy internetowe, które na swoich stronach udostępniają parki narodowe. Oprócz opcji, o których już wspomniałem, znajdziemy tam też m.in. informacje o ścieżkach dydaktycznych, rozmieszczeniu wiat wypoczynkowych i punktów kasowych, a nawet o miejscach widokowych, co daje możliwość jeszcze bardziej szczegółowego planowania trasy. Linki do tych map znajdziecie, po prawej stronie, w sekcji Mapy gór online.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s