Jak zaplanować wycieczkę w góry

Każdą wycieczkę w góry, zarówno latem, jak i zimą, należy starannie zaplanować. Pozwoli nam to odpowiednio się do niej przygotować, tak aby podczas wędrówki nie narazić swojego zdrowia i życia oraz aby nie spotkały nas niemiłe niespodzianki, a trasa nie okazała się zbyt wymagająca. Od tego gdzie się wybieramy, zależy jak musimy się ubrać i co ze sobą zabrać.

Wybierz odpowiedni cel

Cel górskiej wędrówki powinien być dostosowany do posiadanych możliwości, kondycji, umiejętności i doświadczenia. Dostępne przewodniki i mapy turystyczne oraz odpowiednie narzędzia internetowe (opiszemy je w oddzielnym artykule) dostarczą nam wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać i pozwolą zorientować się jakich trudności terenowych można się spodziewać i ile czasu zajmie osiągnięcie celu i powrót.

W Polsce znajduje się 29 pasm górskich, różnią się między ze sobą pod wieloma względami. Każdy więc miłośnik gór znajdzie chociażby w naszym kraju coś dla siebie. W samych Tatrach, najczęściej odwiedzanych polskich górach, jest wiele szlaków o najróżniejszym stopniu trudności. Jeśli wybieramy się w Tatry pierwszy raz, nie powinniśmy iść od razu na Rysy czy Orlą Perć – najtrudniejszy szlak w Polsce. Zacznijmy od czegoś łatwiejszego i stopniowo wybierajmy coraz trudniejsze szlaki.

Zaplanuj trasę

Planując trasę, powinniśmy zebrać podstawowe informacje:

  • przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować – czy stokiem leśnym, grzbietami czy halami itp.;
  • czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego;
  • sieć schronisk turystycznych oraz lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody: szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.;
  • drogi odwrotu, jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (np. ze względu na deszcz, mgłę, burzę);
  • wysokości nad poziomem morza na jaką będziemy musieli podejść oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki.

Dzięki tym informacjom, można wybrać taką trasę wędrówki, która będzie dostosowana do panujących warunków atmosferycznych oraz do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Ważne jest, aby wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić z niej przed zmrokiem. Zobacz, co oznaczają kolory szlaków turystycznych. 

Sprawdź prognozę pogody

Przed wyruszeniem na wycieczkę w góry, należy sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z warunkami panującymi w rejonie górskim, w który się wybieramy. Trzeba też pamiętać, że pogoda w górach może się bardzo szybko zmienić. Tutaj dowiesz się, gdzie szukać informacji.

Ubierz się odpowiednio  i weź wszystko, co potrzeba

Posiadając informację o celu, przebiegu szlaku oraz panujących warunkach w górach, powinniśmy odpowiednio dobrać ubranie i wyposażenie, takie jak stuptuty czy kijki trekkingowe, a zimą raki, czekan lub rakiety śnieżne. O tym, co zabrać w góry, czytaj tutaj, a jak się ubrać tutajWażne jest też, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i numerem telefonu do GOPR/TOPR: 601 100 300.

Weź odpowiednią ilość jedzenia i picia

Ilości jedzenia i picia, jakie powinniśmy ze sobą zabrać na wycieczkę wynikają z przebiegu zaplanowanej trasy, czasu przez jaki mamy zamiar wędrować oraz warunków atmosferycznych (np. latem, podchodząc stromym zboczem, na pewno będziemy dużo pić). O tym, co można jeść w górach, przeczytasz tutaj.

Zostaw informację, gdzie się wybierasz

Zostaw w miejscu pobytu lub przekaż komuś wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Jeżeli zmienisz trasę lub godzinę powrotu – powiadom o tym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s