Przez Świstówkę nad Morskie Oko

Przez Świstówkę nad Morskie Oko

Palenica Białczańska  Wodogrzmoty Mickiewicza zielony szlak Dolina Roztoki  Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niebieski szlak Świstowa Czuba (1763 m n.p.m.) niebieski szlak Schronisko przy Morskim Oku  Wodogrzmoty Mickiewicza  Palenica Białczańska

Czas: ok. 7 godz. 30 min w obu kierunkach
Suma podejść:
1100 m, w przeciwnym kierunku: 1100 m
Trudność: średnia
Opis: To najciekawszy i najbardziej widokowy wariant przejścia z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko, pozwalający ominąć nużące podejście asfaltową drogą. Choć trasa jest długa, a przewyższenie duże, to z pewnością zdoła ją przejść każda osoba o średniej kondycji.
Przy Wodogrzmotach Mickiewicza odbijamy w prawo i wchodzimy w Dolinę Roztoki, poprzez którą dotrzemy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Następnie zaczynamy podejście na Świstową Czubę, na którą prowadzi wąska kamienista ścieżka. Za naszymi plecami roztacza się piękny widok na Przedni, Mały i Wielki Staw Polski. Dla nieobytych z ekspozycją turystów przejście może być chwilami dosyć emocjonujące. Świstowa Czuba zwana też Świstówką wzięła swą nazwę od zamieszkujących jej zbocza świstaków. Jeśli na szlaku będziemy zachowywać się cicho, jest duże prawdopodobieństwo, że je zobaczymy lub usłyszymy ich gwizd. Zejście ze szczytu w stronę Morskiego Oka może się trochę dłużyć, ale trud wynagradza widok na Czarny Staw i górujące nad nim szczyty. Od schroniska nad Morskim Okiem schodzimy do Palenicy Białczyńskiej asfaltową drogą.
Warianty: Wycieczkę można wydłużyć, obchodząc dokoła Morskie Oko. 
Komunikacja:
 Na Palenicy Białczyńskiej znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Z Zakopanego można też dojechać busem. Odjazdy co chwilę.

Trasa Palenica Białczańska – Palenica Białczańska w serwisie mapa-turystyczna.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s