Prawie wszystkie atrakcje Doliny Kościeliskiej

Prawie wszystkie atrakcje Doliny Kościeliskiej

Kiry zielony szlak Lodowe Źródło niebieski szlak Polana na Stołach niebieski szlak Lodowe Źródło zielony szlak Polana Pisana żółty szlak Wąwóz Kraków żółty szlak Polana Pisana zielony szlak szlak do Jaskini Mylnej   Jaskinia Raptawicka  Jaskinia Mylna  Dolina Kościeliska  zielony szlak Hala Ornak  Smreczyński Staw  Schronisko na Hali Ornak zielony szlak Kiry

Czas: ok. 8 godz.
Suma podejść:
 1207 m
Trudność: średnia
Opis: Malownicza Dolina Kościeliska jest ciekawa sama w sobie, ale kryje też wiele dodatkowych atrakcji. Warto zejść z głównego szlaku, aby je poznać. Pierwszą z nich jest Polana na Stołach – choć podejście na nią jest dość mozolne, warto podjąć wysiłek, dla widoku jaki się z niej roztacza. Na polanę odbija niebieski szlak. Powrót tą samą drogą. Warto też wejść do Wąwozu Kraków (żółty szlak) i przejść przez Smoczą Jamę, do której trzeba się wspiąć po drabinie. Dalej czekają łańcuchy, może przydać się latarka. Przejście jest łatwe, ale bardzo ciekawe. Na pewno spodoba się dzieciom. Nieco dalej, po drugiej stronie Doliny Kościeliskiej czekają na turystów dwie jaskinie. Za znakami czarnego i czerwonego szlaku dotrze się stromym, ale atrakcyjnym widokowo podejściem, do Jaskini Raptawickiej. Schodzi się do niej po drabinie. Następnie można podejść do wejścia do Jaskini Mylnej. Przejście przez nią z pewnością dostarczy niezwykłych przeżyć, choć nie jest niebezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą latarkę (koniecznie!) i poruszać po niej za wyznaczonymi znakami. Większą część jaskini pokonuje się chyłkiem, czasami trzeba się nawet czołgać, choćby przy wejściu. Można się pobrudzić. Wylot jaskini jest oddalony od wejścia i prowadzi z niego ścieżka z powrotem do Doliny Kościeliskiej. Przed odpoczynkiem na Hali Ornak i w tutejszym schronisku warto podejść jeszcze nad Smreczyńskie Staw. Nie ma w Tatrach drugiego takiego miejsca. Po odpoczynku na Hali Ornak powrót Doliną Kościeliską z powrotem do Kir.
Warianty: Wycieczkę można skrócić, omijając Halę na Stołach (o ok. 1 godz. 20 min), Wąwóz Kraków (o ok. 45 min), Jaskinie Raptawicką i Mylną (o ok. 50 min), Smreczyński Staw (o ok. 45 min).
Komunikacja:
 W Kirach znajduje się parking. Z Zakopanego do Kir i z powrotem regularnie kursują  busy.
Uwagi: Do przejścia Jaskini Mylnej niezbędna jest latarka.

Trasa Kiry ↔ Kiry w serwisie mapa-turystyczna.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s